Sommaridrottsskolan 2025
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT

Edvin persade på 200m
2025-03-31 11:24

Här hemma är det fortfarande kvar ett tag innan utomhussäsongen sätter igång på allvar. Men i USA, i alla fall i de något varmare staterna, har den redan dragit igång. Edvin Unger har nu gjort sin andra tävling utomhus för säsongen och i helgen sprang han både 400m och 200m. På 200m noterade han nytt pers – 23.23, en förbättring med sju tiondelar – och på den dubbla sträckan blev det årsbästa 51.90 (65 hundradelar från pers).

 

Resultat: Greyhound Open, Portales, New Mexico, USA, lördag 29 mars 2025

Johan Lundblad ny i styrelsen
2025-03-31 08:23

För några veckor sen på föreningens årsmötet valdes det en ny styrelse.

Vi kommer att presentera hela nya styrelsen i en serie artiklar.

 

Först ut har vi Johan Lundblad som berättar lite om sig själv!

Hög stämning och många bra resultat i Marsspelen
2025-03-30 21:13

18 IFKare tävlade i Marsspelen i Örebro i helgen. Tillsammans ställde de upp i 82 grenar, så snacka om att det hejades friskt på IFKarna som tävlade av dem som just då inte var i elden. Det blev 19 nya pers för IFKarna.

Jonas snabbaste IFK:are på Premiärmilen
2025-03-29 13:22
Oskar Bonnervier, Jonas Atlassi och Luca Garavini. Foto: Daniel Nilsson

Med sol och vind i både rygg och ansikte var det på lördagen dags för Premiärmilen på Norra Djurgården.



Jonas Atlassi sprang på strax över 33 minuter (33:03) och var snabbaste IFK:are och plats nummer 29. Jonas gjorde ett helt jämnt lopp och passerade halva sträckan på ca 16:30. Luca Garavini (34:47) och Oskar Bonnevier (35:24) runt 35 minuter. Efter det följde Axel Tunelli på 36:22.

 

Snabbaste tjej tävlande för IFK Lidingö var 15-åriga Ida Riehl på 44:21.

 

Vi noterar också två snabba tider för Charlotte Arvered som idag tävlade för "Arvered Run Club"
(12:a på 37:21) och Evelina Elmgren på Lidingö Kiropraktik (42:a 40:41).

 

Charlotte är med som förälder i vår barngrupp Hopp & Lek och Evelina sponsrar klubben samt hjälper flera av våra aktiva genom sitt företag Lidingö Kiropraktik.

 

Resultat Premiärmilen, Stockholm, lördag 29 mars 2025

19 IFKare anmälda till Marsspelen i Örebro
2025-03-28

Marsspelen i Örebro brukar vara säsongens sista inomhustävling, även om det ibland även finns några tävlingar i början av april. I år är det nästan 20 IFKare som finns i startlistan till Marsspelen.

Oscar vann längd i Linköping
2025-03-27

Oscar Niklasson pluggar i Linköping och på ”hemmaplan” där var han med i en längdtävling i början av månaden. Oscar vann på 6.81.

Resultat: Resultattävling Längd och Tresteg, Linköping 5 mars 2025

Ylva Langermo fortsätter som ordförande för Veteranklubben
2025-03-26

I onsdags i förra veckan var det Veteranklubbens årsmöte på restaurang Firren i Lidingö Centrum. Veteranklubben är för aktiva och ledare som varit med lite längre och det är Veteranklubben som bland annat delar ut stipendier till lovande Lidingöungdomar i Luciatider. Veteranklubben ger också ut tidningen Lidingöbulletinen – Bullen – som i korthet berättar om klubbarnas verksamheter och presenterar en och annat profil.

 

Under årsmötet fick Ylva Langermo fick förnyat förtroende som ordförande och Janne Åkerblom berättade lite om vad han gör när han regisserar friidrottstävlingar.

 

Är du inte redan medlem i Veteranklubben? Medlemsavgiften är bara 200 kr för individ eller 250 kr för familj. I år alltså. Årsmötet beslutade om en liten höjning för nästa år (2026). Då blir medlemsavgiften 250 kr för enskild medlem och 300 kr för familj. Veteranklubbens plusgirokonto är 440652-6.

Idrottslekis efter påsk!
2025-03-25 13:11

Ditt barn som under 2025 fyller sex år (född 2019) får möjlighet att prova på idrott i många former, som att hoppa, springa och kasta efter påsk då vi startar årets Idrottslekis.

 

 

 

Statistik, statistik, statistik...
2025-03-25

Är du nyfiken på att följa alla våra aktivas resultat under säsongen?

Det finns massor av resultat att "nörda ner sig i"!

Tilde ny projektledare för Sommaridrottsskolan
2025-03-24 10:06
Tilde Bromann, ny, taggad projektledare

Glädjande kan vi nu presentera Tilde Bromann som ny projektledare för sommarens roligaste veckor på Lidingövallen. Men – vem är Tilde och varför har hon blivit en av oss?

Belle Floresjö tvåa på 600m i Falun
2025-03-24

I Falu IK-spelen var Belle Floresjö tvåa på 600m på 2:07.08. Hon sprang även 60m och 200m på 10.22 respektive 34.95.

 

Resultat Falu IK-spelen, Falun, lördag 22 mars 2025

Edvin påbörjade utomhussäsong ”hemma” i USA
2025-03-23 14:23

Edvin Unger pluggar i USA och redan nu i slutet av mars – samtidigt som innesäsongen i princip avslutas här hemma och internationell med IVM i Kina – har utomhussäsongen satt i gång på andra sidan Atlanten. Edvin tävlade i går i West Texas Relays i Canyon i Texas. Där sprang han 400m på 52.39, på vilket han var sexa i B-finalen.

 

 

 

KM TERRÄNG 23 APRIL

I ÅR PÅ GRÖNSTA GÄRDE!
KM Vallen 18 MAJ
 
Våra sociala medier
Trygg Förening
STOLT ARRANGÖR AV
Våra partners
RF Sisu & Svensk Friidrott