IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Första deltävlingen i årets Stockholmskampen är avklarad

2023-04-28 10:28

Vad är då Stockholmskampen? Jo det är en lagtävling för 12-13 åringar mellan flera av Stockholms friidrottsklubbar och är ett samarrangemang bland alla Stockholmsklubbar med 4 deltävlingar under året. 

 

Stockholmskampen går under 4 tillfällen fram till hösten 2023 och efteråt delas medaljer ut i olika valörer beroende på hur många grenar barnen ställt upp i. Barn som varit med i mer än 10 st grenar får den ädlaste medaljen. Alla som deltagit i mer än 5 grenar får medalj.

 

I helgen startade årets upplaga av Stockholmskampen  i Sollentuna Friidrottshall. 12-13-åringarna i norrgruppen tävlade på lördagen. Lidingö tävlar i år i lag tillsammans med Danderyd och Sundbyberg. Deltagande ger poäng och 13 åringarna från Lidingö hade med 8 deltagare som körde de individuella grenarna: 60 m, kula och stavhopp. Därefter var det stafett 5*200 m som blev en stor succé. Här tävlar lagen mixad både tjejer och killar.

 

I pojkar 13 ställde Max Nilsson Gidlöf, Adrian Hevreng och Alfred Nilson White upp i flertalet grenar. Alfred slog fint personligt rekord i stavhopp och fina tider blev det också för killarna i sprint. För tjejerna deltog Marcela Håkansson, Molly Schlein Andersson, Märta Zander-Wennerholm

och Ebba Hedenryd.

Sadie Nordström skadade tyvärr foten innan tävlingen och fick en fraktur som sedan gipsades.

Det blev fina personliga rekord för tjejerna och Lidingötjejerna visade framförallt framfötterna på sprintgrenarna och stafetterna. Många fick extra energi för att tävla och kommande stafetter ser de redan framemot!

 

I gruppen 12-åringar deltog Lidingö med Isabel Andersson, Lava Fischer och Matilda Rangne i F12 och i P12 deltog Hannes Proskorin, Noah Agnblad, Max Severin Naber, Hannes Nordin och Alvin Nordström.

Alla barn ställde upp i samtliga grenar för 12-åringar: 60 m, kula, längd och stafett 5 x 200 m med fina prestationer.

Stafetten var extra rolig då två lag tävlade, ett pojklag och ett mix-lag där båda lagen vann sina heat och peppen i gruppen var fantastisk och jublet var öronbedövande!

 

Erik Hedenryd och Sofia Nordin

 

Här hittar man resultat från deltävling 1

 

Och här följer du Stockholmskampen 2023

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm