IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Andreas Otterling tackades av under IFK-galan

2024-02-29 07:24
Andreas Otterling med en stor blombukett och beviset på att han kommer ha sitt namn på en stolpe längs Sista milen. IFK-galan-foto: Christer Klinth
Andreas Otterling med en stor blombukett och beviset på att han kommer ha sitt namn på en stolpe längs Sista milen. IFK-galan-foto: Christer Klinth

Efter en lång karriär som bland annat innehållit en medalj på inomhus-EM har Andreas Otterling lagt längdhoppsskorna längst in i garderoben. Visserligen tränar han fortfarande på mycket, men då ofta med distans och längre intervaller. 2023 sprang han bland annat Lidingöloppet i sin ”nya karriär” som långlöpare.

 

Men det var för den långa längdhoppskarrären som Andreas tackades av under IFK-galan för ett par fredagar sen. Bland annat kommer en av elljusstolplarna på sista milen under det närmaste åren prydas med Andreas namn.

 

Tack för alla fina längdhopp Andreas. Och för den du är. Och lycka till i löparspåret. Nu ska du bara bestämma var din elljusstolpesskylt ska sitta.

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm