IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Matilda spansk silver- och bronsmedaljör

2025-01-28

I helgen tävlade Matilda Halfwordson i Valencias Autonómico SUB23. Det motsvarar regionsmästerskap för den södra östkusten i Spanien, från Valencia ner till Murcia. Matilda sprang 60m häck. Där hade hon 8.88 i semifinalen och 8.75 i finalen, vilket gav en andraplats. 

 

Senare på kvällen hoppade hon även längd, efter att ha övertygat spanska förbundet om att hennes svenska resultat från inomhussäsongen 2024 skulle gälla som kvalresultat. Annars behöver man i Spanien alltid tävla i en mindre ”kontrolltävling” innan man får delta i en större tävling. 

 

Längdhoppet gav flertalet X (övertramp). Men lyckligtvis räckte det andra hoppet, ett genomlöpningshopp på ynka 4,80m, till att få hoppa ytterligare tre finalhopp. Matildas sista hopp mätte 5.69 och räckte till en bronsplats. 

 

Till kommande helg åker Matilda hemåt för att tävla vidare i Sverige. 


Matilda i Valencia. Foto: Joakim Halfwordson

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm