IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Inga medaljer under JSMs andra dag

2022-08-28
Tyra Hedin, här längst bak i fältet, satte ett nytt rejält pers på 1500m. Foto Nickestelle
Tyra Hedin, här längst bak i fältet, satte ett nytt rejält pers på 1500m. Foto Nickestelle

När JSM kom till dag 2 hade vi inga riktiga medaljhopp. Det blev inte heller några medaljer eller framskjutna placeringar.

 

Bästa placering fick Leonardo Garatvini som blev nia i P17-finalen på 1500m. Han satte själv färg på loppet och hade ett varv från mål stora chanser till ett rejält nytt pers. Men benen var rejält tunga och var med 4:22.58 någon sekund över det nysatta perset från Sommarsmajlet.

 

Pers blev det däremot för Tyra Hedin som hade 5:17.71. Det var pers med nästa sex sekunder. Tyra har annars haft bara några hundradelars skillnade i sina tre bästa lopp tidigare i år (5:23.54 i IUSM i Skellefteå, 5:23.42 i Världsungdomsspelen och 5:23.38 i Sommarsmajlet). i K22 tvingades Alina Vuokila bryta med smärta i en sena i en fot. 

 

Jacob Klinth lyckades efter ett 2:05-lopp på 800m inte att gå till final i M22.

 

Inte heller Hjördis Bäckman tog sig till final i längd i F17 där hon landade på 4.83 som bäst i kvalet. Till final från det kvale tog sig dock Alice Lindgren, som hade kvaltävlingens allra längsta hopp – 5.45. Alice togs sig även till final på 300m häck i sin debut på distansen med tiden 45.45, vilket är precis sekunden från Lisa Fröbergs klubbrekord.

 

 

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm